Otevírací doba:
Měsíc | Den | Čas |
duben, květen, září, říjen | so, ne, svátky | po telefonické dohodě |
červen - srpen | út - pá | po telefonické dohodě |
listopad - březen | so, ne | po telefonické dohodě |
Telefon: 721 950 010
Email: obec@kondrac.cz
Vstupné:
Dospělí - 50 Kč
Děti (5 - 15 let, studenti, důchodci, ZTP, ZTP/P) - 30 Kč
Dospělý doprovod dětí s průkazem ZTP, ZTP/P - 30 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti) - 100 Kč
Děti (0 - 4 roky) - zdarma
Expozice
Pokud zavítáte do malé vesničky nesoucí název Kondrac, budete mít příležitost navštívit unikátní Farní muzeum ukrývající tři expozice. První a zároveň největší expozice se nachází přímo v budově muzea a zobrazuje život venkovského duchovenstva na přelomu 19. a 20. století. Uvidíte kuchyň s kachlovými kamny, osobní pokoj pana faráře, farní sál, kancelář a chlebovou pec. Další dvě expozice jsou nainstalovány v budově bývalé márnice, která se nachází na hřbitově v těsné blízkosti kostela sv. Bartoloměje. Zní to strašidelně, ale nemusíte se rozhodně bát. V jedné místnosti naleznete údaje o historii kostela sv. Bartoloměje, maketu původního románského kostelíčku a model obce, jak pravděpodobně vypadala v roce 1841. Druhá místnost ukrývá informace týkající se pohřbívání. Pravda, je to smutné téma, ale o to zajímavější.
Objekt fary sloužil k výkonu církevní správy a zároveň byl i obydlím správce farnosti a jeho personálu. Vzhledem k tomu, že fara fungovala jako samostatná a ekonomicky soběstačná jednotka, byl součástí farního areálu i hospodářský dvůr, stáje, stodola, chlévy a kurník. Zahrada sloužila pro pěstování ovoce, zeleniny, bylinek a především květin k výzdobě kostela. Interiér je uspořádán do dvojtraktové dispozice. Uprostřed východního traktu leží vstupní síň, ze které je přístupna většina dalších místností v budově. Největší místností je bývalý farní sál.
Farní sál sloužil k reprezentačním účelům farnosti, jako byly slavnostní shromáždění, pořádání hostin a přijímání významných návštěv. S tímto účelem souviselo i vybavení náročnějším nábytkem, velkým jídelním stolem, příborníkem, skleníkem apod. V jižní části kondracké fary se nachází dvojice menších místností, z nichž jihovýchodní sloužila od začátku 19. století jako kuchyně. Původně byla asi o třetinu menší a byla nejspíše využívána jako pokoj kaplana. Původní umístění kuchyně se nacházelo v dnešní místnosti dílny. Tento klenutý prostor prostupoval celou šíří budovy. U jeho jižní stěny se zachovalo těleso chlebové pece. Druhá místnost v jihozápadním nároží sloužila jako soukromý pokoj faráře. V současné době je vybaven nábytkem z přelomu 19. a 20. století.
Ze vstupní síně je dále přístupná místnost, kde se nachází farní kancelář, která fungovala jako úřad a archiv. Základem chodu farní kanceláře bylo vedení matrik křestní, oddací a úmrtní. Často připravovala pro státní správu seznamy či statistiky např. nově narozených, zemřelých, nemanželských dětí, branců nebo očkovanců. Součástí práce bylo i vedení archivu, kde se shromažďovaly kromě důležitých úředních spisů také odborné knihy nezbytné k úřadování (právní předpisy, kodexy, občanské zákoníky…). V místech, kde jsou v současnosti zřízeny toalety, byl původně nečleněný prostor spižní komory. Ten byl později rozdělen a sloužil také jako čeledník. Půda farní budovy byla pravděpodobně užívána jako sýpka a moučnice, avšak mohla také sloužit i jako místo ke spaní pro čeleď.